Rośliny uprawne konkurują z chwastami o dostęp do promieni słonecznych, substancji odżywczych oraz wody. Powszechną praktyką, ograniczającą rozwój chwastów, jest zmniejszenie ich przestrzeni życiowej poprzez zwiększoną gęstość siewu. Ustalenie właściwej ilości wysiewu zbóż ozimych nie jest jednak łatwe. Zobacz, co brać pod uwagę, określając optymalną gęstość upraw. Czy gęsty wysiew jest rekomendowany w przypadku wszystkich stanowisk?
Uprawa zbóż ozimych a chwasty – czy wysoka gęstość jest zalecana?
Optymalna ilość wysianych nasion należy od kilku czynników m.in. odczynu gleby, warunków klimatycznych, gatunku zboża, stopnia zachwaszczenia pola czy nasilenia patogenów. Na polach, które są silnie zachwaszczone, zboża lepiej reagują na większą ilość wysiewu niż na stanowiskach o mniejszym poziomie zachwaszczenia. Zwiększenie roślin uprawnych na jednostce powierzchni prowadzi bowiem do osiągnięcia przewagi nad chwastami. Co za tym idzie, zboża pobierają większe ilości składników mineralnych i wody, sprawiając, że chwasty nie mają dostępu do tych zasobów (to samo dotyczy światła słonecznego).
Uprawa zbóż ozimych – jak ustalić ilość wysiewu?
Przechodząc z uprawą na gleby gorszej jakości, a następnie słabe, wzrasta efektywność zwiększonych ilości wysiewu. Ma to związek z gorszym rozkrzewianiem roślin, które wzrastają w warunkach mniejszej zasobności gleb w substancje odżywcze i wodę.
Zwiększenie normy wysiewu zbóż są poza tym rekomendowane w przypadku znacznej masy 1000 ziaren (MTS), przy słabej zdolności kiełkowania oraz gdy warunki i techniki uprawy roli odbiegają od wzorcowego modelu.
Kiedy duża gęstość siewu jest nieefektywna?
Duża gęstość wysiewów nie jest jednak zalecana w przypadku gleb bardzo słabych zważywszy na nadmierne konkurowanie z chwastami o wodę i składniki mineralne. W efekcie może to doprowadzić do stresu, jeżeli dostępność wody i pokarmu zostanie zredukowana do krytycznych wartości – mniejszych niż fizjologiczne minimum.
Zwiększona gęstość wysiewu jest szczególnie nieefektywna w przypadku nasilenia chorób w łanie. Takie działanie powoduje bowiem pogorszenie przewiewności i dodatkowo osłabia odporność roślin na wyleganie. W związku z tym w rejonach, w których występuje nasilone występowanie chorób, zaleca się zmniejszenie wysiewu zbóż. Wyjątek stanowi sytuacja planowanego zwalczania chorób z użyciem chemicznych oprysków – wówczas można zdecydować się na większą gęstość wysiewu.
- Zewnętrzny materiał partnerski